Modelování z plastelíny rozvíjí dětskou fantazii i zručnost
Při kreativním tvoření s plastelínou děti používají svoji fantazii, ale zároveň se také učí. K prvnímu seznámení s modelovací hmotou pro děti může dojít již kolem 18. měsíce. Tato věková hranice však není striktní, u každého dítěte může být věk jiný. Tvoření z plastelíny vyžaduje soustředěnost a představivost. Proto je ideální, aby měly děti na tuto práci dostatečný prostor a klid.
Podle odborníků je modelování jedna z aktivit, která rozvíjí jemnou motoriku, a tím pádem i grafomotoriku. Děti trénují svaly ruky a prstů, což se následně projeví na činnostech, jakými jsou psaní, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků apod.
Co je to grafomotorika
Jedná se o soubor psychomotorických činností, které se vykonávají při kreslení a psaní. Základem je koordinace ruky a oka. Při modelování se hmota zpracovává především dlaněmi a prsty, takže děti zapojují svaly prstů, ale také celé ruky. Díky hnětení se zdokonaluje zmíněná koordinace ruky a oka.
Proč by i vaše děti měly pracovat s modelovací hmotou?
Modelování je zábavné, ale přitom naučné. Nejde jen o koordinaci ruky a oka, ale také o rozvoj kreativity. Děti se učí také vnímat souměrnost, velikost, prostor, ale také množství. Díky míchání barev si malí osvojují barevné spektrum a zlepšují analytické či pozorovací schopnosti. Žmoulání, mačkání a obecně zpracovávání barevné plastelíny je uvolňující, a navíc působí antistresově. Proto se do hry klidně zapojte i vy, rodiče.
Nápady na tvoření s dětmi z modelíny
Někteří rodiče nepotřebují návody na modelování a celou činnost nechají jen na dětské fantazii. Jenže některé děti nemají bohatou představivost a zejména ty malé je vhodné pro práci motivovat. Stačí jim říct, co mají vyrábět. Nemusíte přitom říkat konkrétní věc, například: „Vymodeluj pejska.“ Zkuste říct třeba: „Lukášku/Aničko, zkus vymodelovat své oblíbené zvířátko,“ nebo „Vymodeluj, svoje nejoblíbenější jídlo.“ Při vyrábění z plastelíny stačí děti jen lehce naťuknout. Nezapomeňte mít po ruce podložky, kelímky, válečky a vykrajovací pomůcky. Jaké výrobky z plastelíny jsou nejoblíbenější?
Vykrajovátka pro nejmenší
Malé děti, které ještě nemají tolik zkušeností, aby dokázaly z plastelíny vymodelovat prostorové objekty, jakými jsou například zvířátka, skvěle zabavíte vykrajovátkem a zdobením.
Co budete potřebovat?
- Podložku,
- váleček,
- plastová vykrajovátka,
- ozdoby (korálky, kamínky, knoflíky apod.).
Z plastelíny vyválejte placku silnou asi jako při válení těsta na perníčky. Dětem nachystejte vykrajovátka, ideálně plastová, která nejsou tolik ostrá, a nechte je do placky vykrajovat tvary. Mezi oblíbené patří vykrajovátka zvířátek (rybky, kočičky, pejsci), ale také stromečky nebo geometrické tvary. Vykrojený tvar mohou děti zdobit například korálky nebo kamínky.
Zdobení a nekonečná fantazie
Spoustu zábavy si malé děti užijí i s předlohami, které mohou donekonečna zdobit. Co budete potřebovat?
- Obrázkovou předlohu,
- laminovačku,
- plastelínu,
- podložku,
- ozdůbky,
- fixy.
Vytiskněte si na papír A4 obrázek, který budou děti zdobit. Téma obrázku můžete zvolit třeba v závislosti na roční době. V zimě to může být vánoční stromeček nebo sněhulák, na Velikonoce vajíčko, zajíček nebo kytička. Obrázek by měl být sám o sobě „čistý“. O jeho zdobení se postarají děti. Díky zalaminování můžete obrázek opakovaně používat a děti jej mohou zdobit podle fantazie. Využít přitom mohou plastelínu, korálky, „drahokamy“ nebo mazací fixy.
Zaplň talíř
Starší děti můžete nechat vymodelovat jejich nejoblíbenější jídlo, ovoce, zeleninu nebo cukroví.
Co budete potřebovat?
- Obrázkovou předlohu,
- podložku,
- modelínu,
- ozdoby.
Stačí vytisknout obrázek s motivem prázdného talíře a příborů či misku na zmrzlinu nebo podstavec na cukroví a říct dětem, aby nádobí naplnily dobrotami, které mají rády. Například zmrzlinu mohou navíc dozdobit korálky nebo třpytkami.
Nauč se písmenka
Předškoláci, ale i prvňáčci se budou písmenka či číslice rádi učit zábavnou formou.
Co budete potřebovat?
- Předlohu,
- podložku,
- plastelínu.
Pokud chcete učit děti rozpoznávaní i psaní písmen, nachystejte jim šablony s písmeny a obrázky. Děti budou muset vymodelovat písmeno a pojmenovat obrázky, ve kterých se dané písmeno nachází.
Jednoduchá zvířátka z plastelíny a kaštanů
Zvířátka z plastelíny patří k nejoblíbenějším modelům, které se z plastelíny vyrábějí.
Co budete potřebovat?
- Kaštany,
- podložku,
- modelínu.
Ne vždy je pro děti jednoduché vymodelovat třeba želvu a další zvířátka. Na pomoc si tedy můžete vzít třeba kaštany. Kaštan bude představovat krunýř, ke kterému stačí přidat 4 nožky, ocásek a hlavičku. Stejně jednoduše lze vymodelovat i šnečka.
Ježeček a dobrůtky
Zručnější děti se mohou pustit do modelování ježka a dobrot, které s sebou nosí na bodlinkách.
Co budete potřebovat?
- Barevný papír,
- semínka z melounu nebo zrnka kávy či slunečnicová semínka,
- modelínu,
- podložku.
Nakreslete na barevný papír obrys ježka a zbytek nechte na dětech. Ježka musí vystřihnout a vytvořit mu obličej. Na místo, kde má bodlinky, musí rozetřít plastelínu v dostatečné vrstvě, do které se budou zabodávat semínka. Poté jen stačí vytvarovat ovoce a dobroty, na kterých si ježek pochutná.